• ZPĚT

práce podle návrhu ak. mal. Martina Velíška

Ukázka prací ze spolupráce s ak. mal. Martinem Velíškem, který je autorem návrhů figurálního lustru, zábradlí a reliéfních obrazů z období 1999-2010

Figurální lustr je koncipován podle návrhů  ak. mal. Martina Velíška jako 8 soch hudebníků, kteří 4 nesou světla, a pod prstencem jsou 2 sochy znázorňující letící nymfy, z nichž jedna drží v dlaních světlo. Figury jsou vyřezány z lípy. Sedí na dubovém kruhu, který je zavěšen na kovaném  prstenci zakončeném rybou a ptákem. Ze stropu je železným závěsem, dubovým prstencem i tělem figur vedena kabeláž pro světla s měděnými širmy, zatesanými do dřeva ve 3 možných režimech osvětlení. Celé zavěšené sousoší, vytvářející  "kouli", má průměr cca 240 cm.  Na projektu podle návrhu ak. mal. Martina Velíška  kromě mne, jakožto atora celé realizace  (vytvoření soch, kopletace a instalace včetně el. instalace světel), spolupracovali také umělecký kovář Miroslav Liederhaus a pasíři ze Studia Bratři v triku. Lustr je v soukromé sbírce.

Zábradlí  podle návrhu ak. mal. Martina Velíška je tvořeno kovanými poli ze železa a zakončeno dřevěnými sochamy ptačí rodiny datlů. Dominantní socha datla z javoru ("Taťka", 170 cm)  je umístěna na osovém sloupu schodiště,  je otočná a má skleněnou čepičkou se zabudovaným světelným zdrojem. Obě sochy datlů jsou kolorovány pastelem. Kované části zábradlí i otočné podstavce soch vytvořil um. kovář Miroslav Liederhaus. Celá konstrukce včetně dřevěných soch je v soukromé sbírce.

Reliéfní vchodové dveře (vstupní dveře do vinného sklípku) jsou vytvořeny z dubu s kovanými prvky kliky a krytu zámků. Podle návrhu ak. mal. Martina Velíška jsou tématem dvě reliéfně pojaté sochy žen šlapajících vinné hrozny v sudech. Kované prvky vytvořil opět um. kovář Miroslav Liederhaus. Dveře jsou v soukromé sbírce.

Reliéfní obrazy jsou podle návrhu  ak. mal. Martina Velíška koncipovány jako světelné zdroje. Vytvořeny jsou z lípy a měděného žíhaného plechu, který je vytepaný do podoby stínidla a zatesaný do dřevěného reliéfu s umístěným zdrojem světla. Tématem artefaktů na těchto svítících obrazech  je gastronomie . Obrazy jsou v soukromé sbírce.

Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedeném nadpisu
nebo povídání k níže uvedeným fotografiím.

výstava v mlýnské, kampa

Po dvouleté kovidové pauze a opakovaném rušení všech termínů se konečně i přes omezení povedlo v prosinci 2021 v Kavárně Mlýnská v Praze na Kampě uspořádat výstavu reliéfních obrazů a dřevěných soch. Prostor je vybaven galerijním zavěšením i osvětlením, takže každý vystavený objekt má vlastní světlo, což prostoru ve starém mlýně na Čertovce dává atmosféru opravdové galerie s příchutí kávy. Pult na baru je artefaktem od sochaře Davida Černého a společně s protějším Museem Kampa a geniem loci celého ostrova Kampa místo nabízí k nahlédnutí mnoho.

Vystavené reliéfní obrazy jsou z období 2020-2021 a jedná se o hledání propojení dřevěného figurálního, ale i jiného objektu s abstraktní malbou do jednoho celku. Kromě hlavního nosného materálu - dřeva je akcentovaným tématem komunikace.

SOCHY A MODERNÍ ARCHITEKTUTRA



1. LISTOPADU 2021

zahradní socha Dlaně - dub, měď, 190 cm

Pro princip zahradních soch k moderním stavbám využívám jako výtvarný  jazyk tvary definované linkou hran, které jsou zvlněné organickou linií. Hrana svou geometričností komunikuje s hranami stavby a její organické linie zase mohou souznít se stromy a jinými rostlinami v okolní zahradě. Vzniká tak  dominantní výtvarný prvek určeného místa v zahradě, který ale může tímto svým způsobem zahradu s domem i citlivě propojovat.

29. PROSINCE 2021

socha Ginger a Fred -dub 230 cm

Geometrické a organické linky se zde propojují v souladu

1. ledna 2022

dřevěná socha Vzlet - dub, kámen 310 cm

Dub a kámen v přírodních barvách můžou vhodně doplnit i industriální architekturu